cz

Překlad (translations)

Kardašova Řečice
Město
Kardašova Řečice

Baráčníci

Baráčníci

Vlastenecko-dobročinná obec baráčnická
Pro vysvětlení činnosti tohoto spolku bude snad nejsnazší použít slova z oficiálního serveru baráčníků: "Hned na začátek zdůrazněme, že baráčníci nejsou žádnou společností lidí, kteří by vlastnili jakýkoliv dům nebo i sebemenší baráček, ale sdružením lidí, kteří mají kladný vztah k myšlence zrozené v "Baráčku", a to udržovat staročeské zvyky a tradice a uchovávat původní kroje Čech, Moravy a Slovenska.

První baráčnická organizace vznikla roku 1873 v Kolíně.

Od samého začátku v 80. letech 19. století se jednalo o spolek nepolitický, složený ze všech tříd kolínského obyvatelstva, který pomáhal jak svým členům, tak i mnoha dary širokému okolí, hlavně Ústřední matici školské a Národní jednotě pošumavské. Baráčnická myšlenka získala brzy své příznivce i za hranicemi města Kolína a toto hnutí se postupně rozšířilo téměř do celých Čech, do Vídně i Spojených států Amerických.

Přes více než 135 let existence není myšlenka baráčníků pouhou historií. V průběhu roku se kolínští baráčníci zúčastňují například průvodu Kmochova Kolína, pořádají plesy a po dohodě s pracovníky muzea pomáhají oživovat chaloupky Muzea lidových staveb v Kouřimi při některých národopisných akcí."

Na snímku máte možnost vidět ženu v typickém blatském kroji přináležícímu našemu regionu. Více podrobností neleznete v tomto odkazu. Nebo také na serveru Wikipedie

Datum vložení: 11. 6. 2019 21:14
Datum poslední aktualizace: 29. 6. 2019 10:52
Autor: Správce Webu