V sekci určené pro budovu radnice nabízíme dosud známé a dle běhu času doplňované informace ohledně možné přestavby budovy radnice či jejího zbourání a výstavby nové.

Výstava soutěžních návrhů radnice a knihovny Kardašova Řečice

Jak bude vypadat nová radnice a knihovna v Kardašově Řečici? Občané budou moci posoudit práci a nezaujatost poroty při výběru nejvhodnějšího řešení rekonstrukce radnice i případné dostavby.

V pátek 28.6.2013 v 17.00 bude v Kulturním domě v Kardašově Řečici otevřena výstava všech 29 soutěžních návrhů na rekonstrukci stávající radnice. Zahájení výstavy bude spojeno se slavnostním vyhlášením nejlepších návrhů. Následovat bude veřejná diskuse se zástupci města, odborné komise a autory oceněných návrhů. I Vaše názory mohou ovlivnit konečnou volbu. Přijďte se seznámit s možnou budoucí podobou Vaší radnice i s prací poroty. Přijďte diskutovat o zvoleném řešení s odborníky.

Kardašova Řečice si vybírá podobu radnice z 29 návrhů

Město Kardašova Řečice vyhlásilo dvoukolovou veřejnou architektonickou soutěž o návrh radnice a knihovny letos v březnu. Soutěž je v obou kolech anonymní – jinými slovy porota po celou dobu hodnocení nezná jména autorů soutěžních návrhů. Soutěžní návrhy odevzdalo 29 uchazečů. Porota složená ze zástupců města a odborníků z nich v 1. kole vybrala 7 nejlepších a jejich autory /prostřednictvím pověřené důvěryhodné osoby/ vyzvala k dopracování konstrukčního řešení. První kolo soutěže zatím potvrdilo odhad investičních nákladů cca 30 mil. Kč včetně DPH.
Druhé kolo posuzování se uskuteční 21.6. 2013. Porotci zde vyberou 2 až 4 práce, které budou nejvhodnější k realizaci. Pak se otevřou obálky se jmény autorů a tito autoři pak budou v souladu se zákonem o veřejných zakázkách vyzváni k účasti na jednacím řízení. Hodnotícím kritériem zde již nebude jen kvalita architektonického řešení, ale i ekonomická kritéria a smluvní podmínky. Který z oceněných návrhů se nakonec bude realizovat, by mělo být známo na počátku července. Pokud nenastanou komplikace, mohla by být zakázka na zpracování projektové dokumentace zadána do konce léta. Se samotnou revitalizací radnice a knihovny by se mělo začít co nejdříve, ideálně již na jaře 2014.

Výstava soutěžních návrhů radnice a knihovny Kardašova Řečice

Transparentní postup se městu vyplatí

„Architektonická soutěž o návrh je sice komplikovaný způsob výběrového řízení, ale rekonstruovat jednu z hlavních dominant našeho města je také složitý úkol. Už teď si jsem jistý, že se nám soutěž vyplatí a splní naše očekávání. Umím si představit, že by se mohl realizovat každý ze 7 postupujících návrhů a bylo by to kvalitní řešení. Vybírat ve druhém kole ty nejlepší bude asi velmi těžké. Chtěl bych velmi poděkovat všem 29 soutěžícím, kteří projevili o naše město zájem a chtěli nám pomoci řešit náš letitý problém s radnicí a knihovnou. Vážíme si každé práce, kterou jsme mohli posuzovat,“ uvedl Petr Nekut, starosta Kardašovy Řečice po ukončení prvního kola soutěže.
Jihočeská Kardašova Řečice je jedním z mála českých měst, které se rozhodlo zadat veřejnou zakázku na projekt formou soutěže o návrh. Soutěž o návrh by se měla konat u všech veřejných zakázek, kde předpokládaná stavební investice překročí 10 mil. Kč a projekt tedy bude stát více než 1 mil. Kč.
„Architektonická soutěž o návrh je nejtransparentnější a nejefektivnější způsob, jak zadat tento typ veřejné zakázky. Je to jediný způsob, jak si může město vybrat projekt pro veřejnou zakázku podle kvality řešení a celkových investičních nákladů,“ potvrzuje architekt Michal Fišer, člen odborné nezávislé hodnotící komise.
Stávající objekt klasicistní radnice z roku 1822 není nijak památkově chráněný, ale tvoří přirozenou dominantu náměstí J. Hrubého. Radnice a knihovna vypadá zvenku relativně zachovale, nicméně veškeré vnitřní vybavení je již dávno za hranicí své životnosti. Pracovníci knihovny, návštěvníci i knihy samotné zde trpí vysokou vnitřní vlhkostí a nezdravým prostředím. V minulosti se uvažovalo i o úplné demolici stavby a na jeho místě měla vyrůst nová moderní architektura. Tento záměr však nenašel dostatečně kladnou odezvu mezi místními občany, kteří se v anketě vyjádřili spíše pro revitalizaci starého objektu. Město Kardašova Řečice je menší středisková obec s 2 300 obyvateli, které v běžném roce hospodaří s 50 mil. Kč ročně. Počet návštěvníků místní knihovny stoupl za poslední 2 roky o 25 %. Vloni do knihovny zavítalo 8000 obyvatel.

Ing. Markéta Kohoutová,
organizátorka architektonické soutěže o návrh s následným jednacím řízením bez uveřejnění

Kontakt: info@soutez-o-navrh.cz, +420 603 541 033, www.soutez-o-navrh.cz

Pozn.: V příloze článku naleznete protokol o průběhu jednání poroty v prvním a druhém kole.

protokol - prubeh jednani poroty 1_2 kolo_FIN.pdf Výstava soutěžních návrhů radnice a knihovny Kardašova Řečice 215.6 Kb