V sekci určené pro budovu radnice nabízíme dosud známé a dle běhu času doplňované informace ohledně možné přestavby budovy radnice či jejího zbourání a výstavby nové.

Kardašova Řečice bude mít novou radnici a knihovnu

Město Kardašova Řečice vyhlásilo veřejnou soutěž o návrh radnice a knihovny. Vítězné řešení by mělo být známo na konci června. Se samotnou revitalizací radnice a knihovny by se mělo začít co nejdříve, ideálně již na jaře 2014.

„Rekonstrukce je nezbytná a chceme s ní začít co nejdříve,“ uvedl Petr Nekut, starosta Kardašovy Řečice. „Radnice a knihovna sice vypadá zvenku relativně zachovale, ale veškeré vnitřní vybavení je již dávno za hranicí své životnosti. Pracovníci knihovny, návštěvníci i knihy samotné zde trpí vysokou vnitřní vlhkostí a nezdravým prostředím.“

Stávající objekt klasicistní radnice z roku 1822 sice není nijak památkově chráněný, ale tvoří přirozenou dominantu náměstí. Město proto očekává od architektů respekt k jeho urbanistickým a architektonickým hodnotám. V minulosti se uvažovalo i o jeho úplné demolici a na jeho místě měla vyrůst nová moderní architektura. Tento záměr však nenašel dostatečně kladnou odezvu mezi místními občany, kteří se v anketě vyjádřili spíše pro revitalizaci starého objektu. Ta rozhodně nebude jednoduchá. Velkým problémem je zejména vysoká hladina spodní vody. Ve sklepení lze dokonce často najít souvislou vodní hladinu.
„Předpokládáme, že by revitalizace objektu neměla stát více než 29,5 mil. Kč včetně DPH,“ uvedl dále starosta. Město má připravené financování stavby, již si nechalo zpracovat stavebně technický průzkum objektu a celý záměr konzultuje s odborníky.

Město si transparentně vybere z desítek návrhů

Do soutěže o návrh se běžné hlásí desítky architektů se svými návrhy a podobný počet se očekává i v Kardašově Řečici. Nejvhodnější řešení budou městu pomáhat hledat nezávislí architekti Petr Hrůša, Radek Zeman, Jan Brotánek a Michal Fišer. K výběru jsou přizváni i experti na knihovnický provoz, na rozpočet stavby a energetickou náročnost provozu v rekonstruovaných stavbách.
V prvním kole se bude hodnotit pouze koncepční a dispoziční řešení. Do druhého kola postoupí nejvýše 8 návrhů, které budou vyzváni k dopracování návrhu konstrukčního řešení.
Účelem soutěže o návrh je nalézt a ocenit nejvhodnější řešení předmětu soutěže, která splní požadavky vyhlašovatele a následně zadat zakázku na zpracování navazujících výkonových fází projektových prací v jednacím řízení bez uveřejnění podle zákona o veřejných zakázkách. Vyhlašovatel předpokládá bezprostřední uzavření smlouvy s vítězem a zahájení práce na všech dalších výkonových fázích projektové dokumentace.

Soutěž o návrh by měla proběhnout u všech stavebních zakázek nad 10 mil. Kč

„Architektonická soutěž o návrh je nejtransparentnější a nejefektivnější způsob, jak zadat tento typ veřejné zakázky,“ doplňuje architekt a nezávislý porotce Michal Fišer. „Je to jediný způsob, jak si může město vybrat projekt pro veřejnou zakázku podle kvality řešení a celkových investičních nákladů.“
Po ukončení soutěže bude uspořádána veřejně přístupná výstava všech architektonických návrhů. Při zahájení výstavy a veřejném vyhlášení výsledků se budou moci občané seznámit s prací poroty a diskutovat o zvoleném řešení s odborníky.

Informaci poskytla:

Ing. Markéta Kohoutová,
organizátorka architektonické soutěže o návrh
www.soutez-o-navrh.cz

Kontakt: