Město Kardašova Řečice

Jindřichův Hradec a okolí

pátek 26.4.2019
den: 27°C
noc: 14°C
sobota 27.4.2019
den: 14°C
noc: 8°C
neděle 28.4.2019
den: 16°C
noc: 7°C

Chodili byste v našem městě do kina? V kulturním domě, na klasických židlích, s možným občerstvením.

Ano.
odpověď Ano. (83%)
282 83%
Ne.
odpověď Ne. (17%)
59 17%

Místní HASIČI slavili

ikona článku

140 let uplynulo v sobotu 16. srpna od založení hasičského sboru v našem městě, který tak patří k nejstarším spolkům s nepřetržitou činností u nás.

Potřeba hasičů byla velmi aktuální, neboť Řečice byla sužována neustálými požáry, a tak není divu, že Řečice patřila mezi první města, kde byl sbor založen. U jeho vzniku čteme jména Hamr, Sláma, Bubeníček, Vodrážka, Herrmann a celou řadu dalších, kteří se zasloužili o založení a další rozvoj dobrovolných hasičů u nás.

Toto výročí si místní hasičský sbor připomenul důstojnou oslavou, na které se sešla celá řada okolních hasičských sborů a představitelů různých hasičských organizací. Po jejich zdravicích došlo na ocenění osmnácti zasloužilých členů sboru, kteří svou prací v minulých letech přispěli k jeho činnosti.

Od města pak místní sbor obdržel pěkný dárek v podobě nového hasičského auta včetně jeho vybavení v hodnotě 1,5 mil Kč. Na toto auto získalo město příspěvek od Jihočeského kraje, kterému patří naše poděkování. Poté následovaly ukázky zásahů požární techniky od té nejstarší ruční stříkačky, až po nové cisterny, hašení auta a vyprošťování z auta po nehodě a ošetřování zraněných. Celou oslavu komentoval jako vždy perfektně připravený Karel Sláma a hudebně ji doprovázela velká sestava Řečické kapely Karla Macha. Počasí nám sice tak úplně nepřálo, občasné přeháňky však nezkazily dobrou náladu účastníků setkání. V podvečer jsme zašli i na místní hřbitov uctít památku těch hasičů, kteří se dnešního dne nedožili, ale přesto si zasloužili naši vzpomínku.

Místní hasičský sbor patří mezi organizace, na které je vždy spolehnutí v čase nouze a ohrožení města i jeho obyvatel a v uplynulých 140 letech to mnohokrát dokázal. Za všechny občany města mu děkuji za jeho práci a do dalších let přeji co nejméně zásahů a co nejvíce pilných a pracovitých členů.

MVDr. Petr Nekut


Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení

ikona článku


V letošním roce pořídilo město jako zřizovatel hasičského sboru, za pomoci grantů Jihočeského kraje, celou řadu nového vybavení od dýchacích přístrojů přes nové helmy až po oblečení a rukavice. Veškeré toto vybavení přišlo ke slovu tento čtvrtek (26. 12.), když na Štěpána po šesté hodině večerní zazněla místo koled hasičská siréna. Během neuvěřitelně krátké doby – necelých 5 minut – vyrazil náš hasičský sbor k ohni, kterým byl tentokrát požár starého kravína nedaleko příjezdové cesty od Jindřichova Hradce.

Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení

Hustý kouř, který se valil od východu, mě neomylně vedl k jeho zdroji a při příchodu na starý hřbitov byly již vidět plameny, které přesahovaly kopec a určovaly zdroj kouře. Panely položené na cestě ke starému kravínu hasiče chvilku zdržely, protože se museli otáčet a jet cestou kolem hřbitova. Při mém příchodu ke kravínu, byli již místní hasiči v plné práci. Během chvilky je doplnila dvě vozidla hasičů z Jindřichova Hradce. Požár se podařilo zastavit a lokalizovat. Nové dýchací přístroje umožnily našim hasičům pohyb v zakouřeném půdním prostoru a přispěly k lokalizaci požáru během hodiny a k jeho úplné likvidaci do dvou hodin. Na pomoc přijelo i hasičské vozidlo z Deštné a jeho cisterna doplňovala vodu do zasahujících vozidel. Dopravu vody z hydrantu u hřiště zajistila i nová Tatra hasičů z Jindřichova Hradce a její cisterna o kapacitě 9 m3 byla znát. Požár se rychle zmenšoval a během dvou hodin byl zlikvidován a škoda na budově je tak minimální.
Chtěl bych tímto vysoce ocenit práci všech hasičů, kteří se zásahu zúčastnili a zabránili tak větším škodám, které mohly vzniknout. Zejména bych pak chtěl poděkovat našim místním hasičům, kteří zasahovali jako první a předvedli vysoce profesionální výkon. Nemalé investice, které město v poslední době vložilo do svého hasičského sboru, rozhodně nejsou vyhozené, ale naopak dobře investované prostředky. Hasičská parta, která se vytvořila kolem velitele Tomáše Tourka, zvládá dobře požáry i společenskou činnost. Na naše hasiče můžeme být právem hrdi. Děkujeme!


MVDr. Petr Nekut

Následuje několik snímků z této akce:

Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení

Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení

Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení Místní hasiči vyzkoušeli nové vybavení
 


Naši hasiči opět zasahovali

ikona článku


Ačkoliv se místním hasičům tuto sobotu (20. 7.) při soutěži v Dírné příliš nedařilo a skončili na 6. místě, při skutečném zásahu 22. 7. ve večerních hodinách opět prokázali svou připravenost a profesionalitu.

 

Po rozeznění sirény jsem se začal okamžitě oblékat. Zamířil jsem k místní hasičské zbrojnici, a přestože nebydlím daleko, po příchodu na náměstí jsem již slyšel hlas sirény na našem požárním voze. I když jsem přidal do kroku, za rohem jsem viděl pouze koncová světla odjíždějícího požárního auta. Od vyhlášení poplachu to netrvalo ani pět minut a naši hasiči přijeli ze svých domovů, nastartovali techniku a vyrazili k zásahu, což je obdivuhodný výkon plně srovnatelný s profesionálními hasiči. Nasedl jsem do dalšího auta a hned za Řečicí jsme viděli stoupat kouř z hořícího vozidla, které havarovalo u odbočky na Řehořinky. Naši hasiči byli v plné práci a ze dvou stran rychle likvidovali požár červeného audi, které narazilo do stromu a po té skončilo v poli a začalo hořet. Během krátké chvilky byl požár zlikvidován a přijíždějící profesionální hasiči z Jindřichova Hradce již neměli žádnou práci a nemuseli ani rozbalit hadice. 

Zásah našich hasičů byl skutečně rychlý a perfektní a zaslouží si plné uznání. Na naše hasiče je možno plně se spolehnout. Děkujeme!

MVDr. Petr Nekut
 


V Řečici soutěžili hasiči

ikona článku

Areál fotbalového hřiště poskytl zázemí tentokrát pro soutěž v požárním sportu. Vzorně připravený areál s pódiem, stany i nově pořízeným parketem, se v sobotu odpoledne zaplnil hasiči z místa i okolí a jejich příznivci.

Po slavnostním nástupu všech účastníků a zahájení soutěže se všichni zapojili do soutěží v požárním sportu i v doplňkových disciplinách, jako je například pivní štafeta či noční soutěž. Počasí bylo přímo ukázkové podobně jako výkony soutěžících, mezi kterými nechyběly ani ženy. V hlavní soutěži o pohár starosty města zvítězili:

Soutěž v požárním útoku:

MUŽI (9)                               ŽENY (2)                             DĚTI (2) 

1. Lžín                                     1. Lžín           1. Kardašova Řečice A 

2. Kardašova Řečice              2. Mnich             2. Kardašova Řečice B

 3. Polště

 

Pivní štafeta:

MUŽI (8)            ŽENY (3)              DĚTI (2 - limonáda)

1. Lžín         1. Holky ze stánku             1. Kardašova Řečice A

2. Kardašova Řečice       2.Mnich             2. Kardašova Řečice B

3. Mnich                      3. Lžín

 

Soutěž v přetahování (8):

1. Lžín

 

Noční soutěž (12):

1. Stajka

2. Roseč

3. Kardašova Řečice A (dospělí)

(čísla v závorce udávají počet zúčastněných družstev)

Všem účastníkům patří naše uznání podobně jako pořádajícím místním hasičům, kteří odvedli při přípravě celé akce spoustu práce. Věřím, že při skutečném zásahu budou stejně rychlí jako při sobotní soutěži.

MVDr. Petr Nekut

Fotografie z této akce naleznete v tomto odkazu.

 


Nové dýchací přístroje pro místní hasiče

ikona článkuNa více než čtvrt miliónu Kč přišlo město nové vybavení pro naše hasiče – dýchací přístroje do zakouřeného prostředí včetně držáků na jejich upevnění v hasičském voze Liaz. Část prostředků ve výši 160 tis. Kč poskytl Jihočeský kraj z grantu na vybavení hasičských sborů, zbytek zaplatilo město z vlastních prostředků.

 

Dýchací přístroje umožňují bezpečný pohyb v zakouřeném prostředí, jsou mnohem lehčí než ty stávající a mnohem lépe se ovládají. Jejich první zkouškou byl zásah v sobotu 1. 6. u požáru v Dráchově a náš hasičský sbor se tímto vybavením dostává na profesionální úroveň srovnatelnou s mnohem většími jednotkami. Naši hasiči si však toto vybavení plně zaslouží a určitě bude v dobrých rukách a vrátí se nám všem v ještě větší kvalitě jejich zásahůi v jejich vlastní bezpečnosti.

MVDr. Petr Nekut

 

Nové dýchací přístroje pro místní hasiče Nové dýchací přístroje pro místní hasiče

Nové dýchací přístroje pro místní hasiče Nové dýchací přístroje pro místní hasiče


Profesionální zásah místních hasičů


Profesionální zásah místních hasičů

 

Dnešní den s datem 9. 1. 2013 byl ve znamení velkého požáru, jaký naše město dlouho nepamatuje. Kolem půl osmé ráno se na naší radnici ozval zvuk požární sirény, který svolal místní hasiče k zásahu. Popadl jsem kabát a seběhl dolů k hasičské zbrojnici a cestou jsem volal hasiče, kde se co děje. Když jsem zvedl hlavu, bylo mi vše jasné. Valící se dým neomylně ukazoval do ulice Míru. V tom však již přijíždělo první auto s velitelem místních hasičů Tomášem Tourkem a dále pak členové sboru Šimlík, Salák, Skalník a Hutr, kteří se bleskově převlékli do pracovních oděvů a tak během neuvěřitelně krátkých pěti minut vyráželo naše první vozidlo k požáru, kterým byl řadový dům čp. 235 paní Vágnerové v ulici Míru. Ulice je již plná kouře a ze střechy domu vyskakují plameny, které se rychle šíří do strany k okolním domům. Naši hasiči rychle rozbalují hadice a nářadí a dávají se do práce při likvidaci ohně. Nejdříve je třeba odpojit elektřinu a otevřít střechu, aby se dostali na půdu, kde je ohnisko požáru.
 
Po deseti minutách přijíždí i první vozidlo profesionálních hasičů z Jindřichova Hradce a posiluje naši jednotku ze stran, která tak brání šíření požáru na okolní budovy. Další sbory přijíždějí z Jindřichova Hradce, Soběslavi, Veselí nad Lužnicí a Deštné a požár začíná pod přívalem vody z těchto vozů rychle ustupovat. Velké nasazení techniky i lidí přináší výsledek a kolem deváté hodiny je velký požár, který budil strach a obavy v celé ulici, lokalizován. Postupně se dohašují poslední ohniska požáru, který vznikl nejspíše od vadného komína, a začíná se s vyklízením požářiště. Některé vozy začínají odjíždět, a zůstává naše jednotka, která začíná nakládat a vyklízet zbytky po požáru.
 
Chtěl bych při této příležitosti složit poklonu všem hasičům, kteří se na likvidaci požáru podíleli, za jejich rychlou a přesnou práci, která zabránila rozšíření požáru na okolní domy a i na vlastním ohnisku požáru pak zabránila rozšíření ohně do obytných prostor a minimalizovala tak škody na majetku. Obzvláště bych pak chtěl ocenit náš místní hasičský sbor, který zasáhl jako první v neuvěřitelně krátkém čase a položil základ úspěšného zdolání požáru.
 
MVDr. Petr Nekut
 

Hasičské auto se představilo


Hasičské auto se představilo

 

V průběhu dětského dne se řečické veřejnosti představilo i zcela zrekonstruované auto místních hasičů. Došlo ke kompletní výměně celé nástavby, zvětšení nádrže, výměně čerpadla, osvětlení, oprava kabiny, výměna polic, rolet a uložení materiálu, nové nápisy a nátěry. Celou opravu za více než 1 mil. Kč platilo město a Jihočeský kraj na ni přispěl 230 tis. Kč.

Hasičské auto se představilo

Hasičské auto se představilo

Hasičské auto se představilo

Nástavba je z kvalitního silného plastu a měla by vydržet mnoho let. Tato investice podstatně zlepší podmínky pro práci místních hasičů, kteří se svým vybavením blíží profesionální jednotce. Za svoji práci si však toto vybavení plně zaslouží a já věřím, že to přispěje ke zkvalitnění jejich práce a přitáhne další zájemce do jejich řad, zejména z řad mládeže.

        MVDr. Petr Nekut

starosta města


Naši hasiči na Bahňáku 2012

ikona článku

Dne 19.5.2012 se zástupci SDH Kardašova Řečice zúčastnili extrémního překážkového závodu „Bahňák“, který je určen členům Integrovaného záchranného systému ČR a pořádá ho občanské sdružení ONeSa Sokolov ve svém areálu.

 

 

 Cílem není vyhrát, ale překonat trať a doběhnout do cíle bez úhony. Tento cíl se nám splnit podařilo. V našem tříčlenném týmu nás reprezentovali David Křiváček, Tomáš Tourek a Lenka Heřmánková. V dětské kategorii soutěžil tým ve složení Tomáš Tourek, Zbyněk Roubík a Tereza Kriegová. Tento tým vybojoval krásné druhé místo. Jednou z dětských výher byla projížďka na záchrannářském vznášedle. 

Lenka Heřmánková

 

Několik fotografií z trati závodu naleznete ve fotogalerii webu - v tomto odkazu.  


Vybavení a zásahová jednotka
V záložce "Technické služby" těchto stránek je krátké pojednání o dobrovolných hasičích, sloužící pro rychlé seznámení a kontakt na jednotku v Kardašově Řečici. Několikrát byla zmíněna vážnost této dobrovolné práce a i proto je vhodné v tomto menu, kde se prezentují místní spolky a sdružení uvést širší pojednání. Informace o historii jsou v samostatné záložce tohoto menu a aktuální situace ohledně vybavení a činných osob je zde. 


V tomto článku máte možnost se seznámit s počtem členů Sboru dobrovolných hasičů v našem městě, se zásahovou jednotkou a s technikou, kterou využívají při zásazích.

 

SDH Kardašova Řečice má celkem 70 členů z toho je 17 členů v zásahové jednotce.

Zásahová jednotka sboru dobrovolných hasičů obce je zařazena v kategorii JPO III (do kategorií zařazuje jednotky HZS Jihočeského kraje na základě stupně nebezpečí města – počet obyvatel, kulturní památky, dojezd profesionální jednotky apod.), což jí ukládá určité povinnosti.

Mezi hlavní patří:

  • jednotka musí mít nejméně 12 členů

  • výjezd jednotky po vyhlášení poplachu musí být nejdéle do 10 min.

 

Způsob vyhlášení poplachu a svolání jednotky k výjezdu určuje pracovník operačního střediska v Českých Budějovicích, převážně formou SMS a voláním.  V případě výpadku signálu je operační důstojník schopný svolat jednotku sirénou a to přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty.

Pro zásahy jsou využívána 2 vozidla a to cisternu Karosa CAS 25 a dopravní automobil Avie DA 12.

Jednotka SDH Kardašova Řečice je převážně povolávána k požárům a dále k živelným pohromám, jako jsou např. větrné smrště, povodně atd.

 

Zcela určitě je zajímavá technika, kterou při svých zásazích, cvičeních a soutěžích používají. Podívejte se tedy dál...

 

Stěžejní technikou jsou auta používaná k zásahům. SDH Kardašova Řečice má dvě a to:

 

Karosa CAS 25

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

Avia DA 12

 

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

 

Dalším nezbytným vybavením mimo zásahové vozidlo je mobilní motorová stříkačka. Pro zásahy používá zásahová jednotka TOHATSU VC82ASE. Pro soutěže je používána mobuilní motorová stříkačka PS-12 a PS-15.

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

 

Nezbytnou technikou pro řešení zaplavených sklepů, lokálních povodní a samozřejmě i při účasti na likvidaci následků působení přírodních živlů jsou kalová čerpadla a čerpadla plovoucí. Jsou používána čepadla MAXIMUM a SPERONI.

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

 

Ve výčtu techniky nelze zapomenout ani na nezbytné motorové řetězové pily (Husquarna, Eleo-Mac), elektrocentrály (Mitsubishi a Grizzly), dýchací přístroje (SATURN)  a ochranné přilby (GALEET a PAB FIRE).  

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

Vybavení a zásahová jednotka našich dobrovolných hasičů

 

 

Dnes je: 26.04.2019

Svátek slaví: Oto

Aktuality

Veřejná vyhláška čj. 1119565/19/2200-11460-301165
Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/a, České Budějovice žádá o zveřejnění přiložené veřejné vyhlášky způsobem umožňujícím dálkový přístup se současným zveřejněním konvertované podoby této veřejné vyhlášky na úřední desce obce, nejméně po dobu zpřístupnění hromadných předpisných seznamů, tj. od 26. dubna 2019 do 27. května 2019.
více
Hlášení městského rozhlasu 24.4. 2019
více
Aukční vyhláška k elektronické aukci č. CJH/43/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města - EA č. CJH/43/2019 - prodej brusky přístrojů v elektronické aukci.
více
Aukiční vyhláška k elektronickým aukcím 61,62,63,64,65/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města: EA č. CJH/61/2019 na katgr malý, HT BW 531, v. č. 774 EA č. CJH/62/2019 na katr malý, HT BW 531, v. č. 776 EA č. CJH/63/2019 na vrtačku stolní Jihokov + stůl pod vrtačku EA č. CJH/64/2019 na sekačku na dřevo plus dopravník EA č. CJH/65/2019 na čtyřstrunnou frézu TOS, v. č. 860843 - prodej v elektronických aukcích.
více
Aukční vyhláška k elektronické aukci č. CJH/59/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města - EA č. CJH/59/2019 - prodej AL trubek VI.v elektronické aukci.
více
Aukční vyhláška k elektronické aukci č. CJH/27/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města - EA č. CJH/27/2019 - prodej smrkových fošen VII. v elektronické aukci.
více
Oznámení o počtu a sídle volebních okrsků pro Volby do Evropského Parlamentu
více
Zápis a usnesení zastupitelstva města č.3/2019
více
Opatření obecné povahy-veřejná vyhláška
Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy lesů vydává podle § 51a lesního zákona následující opatření obecné povahy, kterým Ministerstvo zemědělství rozhodlo o následujících opatřeních odchylných od ustanovení § 31 odst. 6, § 32 odst. 1 a § 33 odst. 1 až 3 lesního zákona.
více
Stanovení minimálního počtu členů okrskové volební komise
Starosta města stanovil minimální počet členů okrskové volební komise pro volby do Evropského parlamentu v Kardašově Řečici, v Mnichu a v Nítovicích - viz příloha.
více
Výroční zpráva za rok 2018
více
Dřevěný přístřešek se skladem a zahradní altán
Jedná se o dvě jednoduché dřevostavby umístěné ve dvoře bytového domu č.p. 77 v ulici Jablonského v Kardašově Řečici.
více
Všechny články a mnoho dalšího naleznete na stránkách https://www.divadlorecice.cz/hlavni-stranka/.
více
Statické zajištění fotbalové tribuny
Statické zajištění budova fotbalové tribuny pomocí mikropilotáže. Výzva k podání nabídky.
více
Upozornění vlastníkům či uživatelům nemovitostí
V souladu s ustanovením § 25 odst. 3 písmeno g) zákona č. 458/2000 Sb.- energetický zákon, v platném znění je v příloze Upozornění vlastníkům či uživatelům nemovitostí (pozemků), na kterých se nachází distribuční zařízení, jehož provozovatelem je E.ON Česká republika s. r. o.
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - fotbalový klub
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - pečovatelská služba
více
Usnesení zastupitelstva města č.2/2018
více
Jízdní řády od 9.12.2018
Na webové stránky www.jikord.cz byly přidány nové příspěvky.
více
Návrh rozpočtu města na rok 2019 a Návrh střednědobého výhledu 2020-2024 města
více
Návrh rozpočtu - Mikroregion Řečicko
více
Usnesení zastupitelstva města č.1/2018
více
Dotaz k budově č.p. 346 Lažany
více
Teplovod - využití prostředků z pronájmu
více
Informační povinnost správce
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - pečovatelská služba
více
Veřejnoprávní smlouva poskytnutí dotace - TJ Sokol
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - FK Kardašova Řečice 1922,z,s.
více