Město Kardašova Řečice

Jindřichův Hradec a okolí

sobota 23.3.2019
den: 19°C
noc: 6°C
neděle 24.3.2019
den: 15°C
noc: 6°C
pondělí 25.3.2019
den: 10°C
noc: 2°C

Chodili byste v našem městě do kina? V kulturním domě, na klasických židlích, s možným občerstvením.

Ano.
odpověď Ano. (84%)
264 84%
Ne.
odpověď Ne. (16%)
52 16%

Májové oslavy zcela jinak

ikona článku

Zcela netradičně přistoupilo naše město v letošním roce k připomenutí konce druhé světové války, a sice ukázkou dobové techniky a sehráním válečné scénky. Na akci jsme se připravovali již dlouho dopředu, neboť vyžadovala celou řadu povolení od zřízení dočasné střelnice až po uzavření silnice, a vyznačení potřebné objížďky. Již od pondělí pak náš zametací vůz, spolu s pracovníky města, uklízel celé náměstí i přilehlé okolí, abychom návštěvníky akce přivítali v uklizeném městě. Vlastní ukázku jsme pořádali spolu s Klubem vojenské historie Schneeberg, jehož někteří členové bydlí v našem městě a velmi nám pomohli. V předvečer oslav jsme uzavřeli náměstí, vyhradili jsme místa pro diváky, zamaskovali jsme všechny nedobové prvky a navezli jsme všechen potřebný materiál.

Ve čtvrtek 8. května ráno pak začínají přijíždět první účastníci z osmi klubů vojenské historie, kteří se našeho setkání zúčastní spolu se svou vojenskou technikou a zbraněmi.  Vojenská technika se řadí na předním parkovišti a brzy se stává středem pozornosti zájemců o vojenskou historii i kolemjdoucích diváků. Německý „Hakl“ i vojenské motorky se sajdkárami, americké džípy i tančík, sovětské motorky a vůbec veškerá technika budí obdiv svým perfektním stavem navzdory svému stáří. Předmětem obdivu jsou i uniformy tří armád – ruské, německé i americké a jejich zbraně. Na náměstí panuje přísný vojenský řád, všichni účastníci setkání se musí registrovat a předložit své zbraně a doklady ke kontrole zbrojaři z řad policie, aby se předešlo případné nehodě. Účinkujících je nakonec více než sto a po dvanácté hodině postupně odcházejí na oběd, který jsme pro ně připravili ve školní jídelně a který si všichni velmi pochvalovali.

Po obědě začíná divácký dav houstnout a vítá je již zcela změněné náměstí v čele s radnicí ozdobenou vlajkami s hákovým křížem a pojmenovanou na „Gemeindeamt“ a s četnými česko-německými vyhláškami, které evokují dobu na konci války v našem městě. Vlastní bojová ukázka začala příjezdem německých důstojníků na radnici, kde se chystají k odjezdu vstříc americkým vojskům, neboť dobře vědí, co je čeká při zajetí od sovětských vojsk. Přítomné české obyvatelstvo pak již očekává konec války a po odjezdu armády zaútočí na jednoho zapomenutého německého vojáka na kole, kterého zastřelí. Náhodně projíždějící německá jednotka pak zastřelí několik obyvatel a po příjezdu Rudé armády boje na náměstí vypuknou naplno. Výstřely zní ze všech stran, dým se valí po celém náměstí, střílí i kanon na „Haklu“ a minomet a více než 500 přítomných diváků neví, co pozorovat dříve. Ukázka končí samozřejmě vítězstvím Rudé armády spolu s armádou americkou a všichni si oddychneme, neboť boje byly velmi přesvědčivé a mnohým při nich běhal mráz po zádech, protože válka není žádná legrace. Zajímavým momentem pak bylo i ukončení celé akce a zpřístupnění náměstí, po kterém se desítky dětí vrhly na plochu a vysbíraly všechny vystřílené nábojnice během chvilky. A že jich bylo několik tisíc. Celou ukázku komentoval z radnice jeden ze členů KVH spolu s dobovou hudbou a byla velmi přesvědčivá. Po jejím skončení začínáme okamžitě rozmisťovat stoly a lavice, stavět malé podium pro hudbu, rozjíždí se provoz dvou stánků s občerstvením a přecházíme do pohodové zábavy na oslavu konce vítězné války. Z rozhlasu zní dobové písně ruské, americké i české
a připomínají dobu těsně po válce.

Poté již štafetu přebírá kapela Akord a zábava se rozjíždí naplno. Ruská, německá i americká vojska se baví spolu s námi, vzájemně se prolínají a začíná se i tančit. V 18 hodin pak odcházíme na místní hřbitov ke hrobu válečného veterána Václava Kořínka a zejména čestná stráž v podání ruských a amerických vojáků u jeho hrobu dodá této vzpomínce patřičnou důstojnost a pietu. Po návratu zábava na náměstí dále pokračuje, náměstí se postupně znovu zaplňuje a ve 20 hodin pak spolu s celou velkou Řečickou kapelou odcházíme k nově opravenému pomníku obětí války. Následný lampionový průvod pak zaplňuje celou ulici a kolem hřiště se vracíme na náměstí, kde zábava pokračuje a zejména děti se těší na závěrečný ohňostroj, který byl třešinkou na dortu a úspěšně završil sváteční den.

Nové pojetí oslav konce války se velmi vydařilo, počasí nám přálo a lidé byli spokojeni. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří se na přípravě celé akce podíleli, od příslušníků KVH Schneeberg přes místní hasičský sbor, Řečickou kapelu i Akord, kulturní komisi, pracovníky našich technických služeb až po kuchařky v místní základní škole, které s přehledem nasytily hladová vojska. Příští rok bude ve znamení kulatého sedmdesátého výročí a již nyní se na něj začneme připravovat.


                                MVDr. Petr Nekut

Fotografický průřez touto akcí naleznete v naší fotogalerii

 

 

Dnes je: 23.03.2019

Svátek slaví: Ivona

Aktuality

Výroční zpráva za rok 2018
více
Usnesení o nařízení dalšího elektronického dražebního jednání
Exekutorský úřad Brno - venkov vydává toto Usnesení o nařízení dalšího elektronického dražebního jednání (dražební vyhláška).
více
Hlášení městského rozhlasu 20.3.2019
více
Aukční vyhláška k elektronické aukci č. CJH/32/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města - EA č. CJH/32/2019 - prodej stroje v elektronické aukci.
více
Oznámení o konání veřejného zasedání zastupitelstva města
více
Veřejná vyhláška - opatření obecné povahy č. 2
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, odbor zvláštní ochrany přírody, Kaplanova 1931/1, Praha 11 - Chodov, vydává Opatření obecné povahy č. 2.
více
Výstraha ČHMÚ
Číslo: PVI_2019/38 Vydaná: čtvrtek 14.03.2019 11:01 (10:01 UTC) Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ): Praha Středočeský Karlovarský Plzeňský Jihočeský Pardubický Královéhradecký Liberecký Ústecký Olomoucký Moravskoslezský od čtvrtka 14.03.2019 18:00 do pátku 15.03.2019 06:00. Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ): Praha Středočeský Karlovarský Plzeňský Jihočeský Pardubický Královéhradecký Liberecký Ústecký Vysočina Jihomoravský:(BK,BM,BI,BV,ZN,) Olomoucký Moravskoslezský od pátku 15.03.2019 18:00 do soboty 16.03.2019 06:00.
více
Aukční vyhláška k elektronické aukci č. CJH/22/2019
Informace o realizaci majetku státu, žádost o zveřejnění na úřední desce a webových stránkách města - EA č. CJH/22/2019 - prodej Strojů v elektronické aukci.
více
Dřevěný přístřešek se skladem a zahradní altán
Jedná se o dvě jednoduché dřevostavby umístěné ve dvoře bytového domu č.p. 77 v ulici Jablonského v Kardašově Řečici.
více
Veřejná nabídka pozemků k náhradním restitucím
Státní pozemkový úřad, Krajský pozemkový úřad pro Jihočeský kraj, Pobočka Jindřichův Hradec, Pravdova 837/II, zveřejňuje seznam pozemků, které jsou předmětem veřejné nabídky podle zákona o půdě.
více
Všechny články a mnoho dalšího naleznete na stránkách https://www.divadlorecice.cz/hlavni-stranka/.
více
Oznámení o záměru směny pozemků
více
Statické zajištění fotbalové tribuny
Statické zajištění budova fotbalové tribuny pomocí mikropilotáže. Výzva k podání nabídky.
více
Upozornění vlastníkům či uživatelům nemovitostí
V souladu s ustanovením § 25 odst. 3 písmeno g) zákona č. 458/2000 Sb.- energetický zákon, v platném znění je v příloze Upozornění vlastníkům či uživatelům nemovitostí (pozemků), na kterých se nachází distribuční zařízení, jehož provozovatelem je E.ON Česká republika s. r. o.
více
Dražební vyhláška o provedení elektronické dražby NV
Soudní exekutor JUDr. Lukáš Jícha, Exekutorský úřad Přerov vydává tuto "Dražební vyhlášku o provedení elektronick dražby nemovité věci.
více
Oznámení o záměru směny pozemků
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - fotbalový klub
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - pečovatelská služba
více
Usnesení zastupitelstva města č.2/2018
více
Jízdní řády od 9.12.2018
Na webové stránky www.jikord.cz byly přidány nové příspěvky.
více
Návrh rozpočtu města na rok 2019 a Návrh střednědobého výhledu 2020-2024 města
více
Návrh rozpočtu - Mikroregion Řečicko
více
Usnesení zastupitelstva města č.1/2018
více
Oznámení záměru pronájmu nebytových prostor
více
Dotaz k budově č.p. 346 Lažany
více
Teplovod - využití prostředků z pronájmu
více
Informační povinnosr správce
Informační povinnost správce Vážení občané, v souvislosti s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů), ve znění pozdějších předpisů (dále jen Nařízení GDPR), si vás dovolujeme informovat o tom, jak město Kardašova Řečice zpracovává vaše osobní údaje. 1. Kdo spravuje vaše osobní údaje? Správcem vašich osobních údajů je: Město Kardašova Řečice nám. Jaromíra Hrubého 64 378 21 Kardašova Řečice Zastoupená: MVDr. Petrem Nekutem – starostou Tel.: 384 383 031 E-mail: posta@kardasova-recice.cz ID datové schránky: trrb6ca 2. Kdo je pověřencem pro ochranu osobních údajů města Kardašova Řečice? Jako orgán veřejné moci, musíme mít pověřence pro ochranu osobních údajů, který nám pomáhá chránit vaše osobní údaje. Naším pověřencem pro ochranu osobních údajů je: Ing. Bc. Leona Bucharová, Petrův Dvůr 54, 384 11 Netolice, Tel.: 773 823 040. E-mail: info@gdprproobce.com 3. Kdy se můžete obrátit na pověřence pro ochranu osobních údajů? Pokud se domníváte, že zpracováváme vaše osobní údaje v rozporu s právními předpisy, můžete podat stížnost u našeho pověřence pro ochranu osobních údajů. 4. Z jakého důvodu zpracovává města Kardašova Řečice vaše osobní údaje? Zpracováváme vaše osobní údaje zpravidla proto, že nám to ukládá zákon nebo jiný právní předpis (zejm. zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů). V některých případech zpracováváme vaše osobní údaje v rámci výkonu územní samosprávy či pro plnění smluvních vztahů. 5. Předáváme vaše osobní údaje jiným subjektům? Ano, předáváme osobní údaje v případě, že nám to ukládá právní předpis nebo podmínky dotačního řízení (např. Krajský úřad v případě vyúčtování dotací). Soukromým subjektům předáváme osobní údaje jen v případě, že je to nutné pro splnění naší povinnosti (např. externí účetní). 6. Předáváme osobní údaje do třetích zemí? Osobní údaje do třetích zemí (zemí mimo Evropskou unii) nepředáváme. 7. Po jakou dobu budou vaše osobní údaje uloženy v našich evidencích? Vaše osobní údaje budou v našich evidencích uloženy po dobu stanovenou vnitřními předpisy obce, příp. po nezbytně nutnou dobu dle účelu zpracování. 8. Jaká máte vůči nám, jako správci mých osobních údajů, práva? Kdykoliv od nás můžete požadovat, abychom - vám umožnili přístup k vašim osobním údajům - opravili vaše osobní údaje, které nejsou přesné - vymazali vaše osobní údaje (v případě, že jsou splněny podmínky uvedené v článku 17 Nařízení GDPR), případně omezili jejich zpracování. 9. V čem spočívá právo na přístup k osobním údajům? Můžete nás požádat, abychom Vám sdělili, zda zpracováváme Vaše osobní údaje. Můžete nás požádat o přístup ke zpracovávaným osobním údajům a o informace o zpracování těchto údajů. Můžete nás požádat o poskytnutí kopie zpracovávaných osobních údajů. 10. Můžete požádat o přístup k osobním údajům jiného osoby? Můžete požádat pouze o přístup ke svým osobním údajům. Pokud chcete požádat o osobní údaje jiné osoby, musíte mít od ní plnou moc. 11. Jakým způsobem můžete takovou žádost podat? Tuto žádost můžete podat jakýmkoliv způsobem (včetně e-mailu). Pověřený pracovník má však povinnost zjistit vaši totožnost, proto Vás může vyzvat k tomu, abyste svou totožnost doložili. 12. Do kdy mi poskytnete odpověď? O přijatých opatřeních vás budeme informovat zpravidla do jednoho měsíce. V některých složitých případech však můžeme lhůtu prodloužit. 13. Kolik taková žádost stojí? Tato žádost a její vyřízení je bezplatná. Nicméně v odůvodněných případech můžeme požadovat náhradu některých nákladů (např. cenu přenositelného disku, na kterém vám je poskytnut seznam všech osobních údajů, které o vás zpracováváme). 14. Dal jsem souhlas se zpracováním osobních údajů a chtěl bych ho odvolat. Pokud udělujete souhlas se zpracováním některých vašich osobních údajů, pak máte právo kdykoli souhlas odvolat. Tím však není dotčena zákonnost zpracování osobních údajů založená na souhlasu uděleném před jeho odvoláním. To znamená, že zpracování osobních údajů do odvolání souhlasu je legální. 15. Co máte konat, pokud se domníváte, že nezpracováváme vaše osobní údaje správně? V takovém případě se můžete obrátit na našeho pověřence pro ochranu osobních údajů nebo máte právo podat stížnost u dozorového orgánu (Úřad pro ochranu osobních údajů).
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - pečovatelská služba
více
Veřejnoprávní smlouva poskytnutí dotace - TJ Sokol
více
Veřejnoprávní smlouva o poskytnutí dotace - FK Kardašova Řečice 1922,z,s.
více